تبلیغات
وبلاگ شخصی مهدی رعنایی

وبلاگ شخصی مهدی رعنایی
علمی.ورزشی 
قالب وبلاگ
نویسندگان
بمب های اتمی، دایناسورهای قرن بیست و یكم
بمب های اتمی، دایناسورهای قرن بیست و یكم


 
به مناسبت 7 اوت سالگرد انفجار بمب اتمی بر فراز شهر ناكازاكی ژاپن (1945)
18 مرداد امسال مصادف با 9 اوت است سالروز انفجار مهیبی كه طی آن شهر ناكازاكی ژاپن به تلی از خاك تبدیل شد .60 سال پیش یعنی سال 1945 میلادی ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ جهانی دوم اقدام به فرو ریختن دو بمب اتمی بر فراز شهرهای هیروشیما و ناكازاكی كرد كه تنها در كمتر از 10 ثانیه 14 هزار انسان بی دفاع در هیروشیما به خاك وخون كشیده شدند .بمب اتمی " پسرك كوچك" كه در هیروشیما در تاریخ 6 اوت 1945 منفجرشد جان 140هزار انسان یعنی نیمی از اهالی این شهر راگرفت و دومین بمب اتمی به نام " مرد چاق " كه سه روز بعد یعنی 9 اوت در ناكازاكی رها شد پس از انفجار و ویرانی این شهر 70 هزار نفر كشته بر جای گذاشت .بله، درست 60 سال پیش دراین ماه جهان فیزیك و دنیای سیاست در یك راه مشترك گام بر داشتند و نتیجه این رابطه شوم هرگز از یادها نمی رود كه چگونه انسان های بی گناه در موج ترسناك حاصل از انفجار بمبی كه معادل انفجار نزدیك به 13 هزار تی.ان.تی انرژی داشت قربانی می شوند و چند روز بعد بمبی با قدرت نزدیك به 20 هزار تن تی.ان.تی شهری را در یك چشم به هم زدن باخاك یكسان می كند.

شهر ویران شده بعد از انفجار بمب اتمی
 

 

با در نظر گرفتن نتایج زشت این واقعه ضد انسانی همچنان كشورهای در گرداگرد جهان با صرف هزینه های هنگفت با استفاده از دانشمندان و مهندسان زیادی در حال ساخت یا آزمایش جنگ افزارهای نیرومند هسته ای می باشند كشورهایی مثل ایالات متحده با توجه به این كه از سال 1990 آزمایش های هسته ای خود را متوقف كرد و همچنین در كم كردن تعداد تسلیحات اتمی در زرادخانه هایش اقدام نموده است اما با این حال هنوز هزاران كلاهك اتمی را در انبارهای استراتژیك خود نگهداری می كند كه امنیت جهانی را تهدید می سازد. تنها در زرادخانه های آمریكا 1000 موشك بالستیك بین قاره ای مستقر در سطح زمین (ای سی بی ام ) كه نیمی از آنها شامل كلاهك هسته ای با قدرت تخریب معادل یك ونیم میلیون تن تی.ان.تی است و نیم دیگر شامل موشك های با كلاهك های سه تایی مستقلا هدف گیرنده (ام ای آر وی ) - 33 زیر دریایی مجهز به 16 یا 24 موشك با 8 تا 10 كلاهك(ام ای آر وی ) با قدرت تخریبی معادل 100 تا 50 هزار تن تی.ان.تی و 332 بمب افكن بی 52 كه هركدام دست كم چهار كلاهك با اثر تخریبی معادل یك میلیون تن تی.ان.تی را حمل میكند و حدودا 10000 كلاهك دیگر در گستره قدرت تخریبی 3537 میلیون تن تی.ان.تی است (آمار مربوط به سال 1988 میلادی است )همچنین میراث به جا مانده از فعالیت هسته ای شوروی سابق كه برای كشور روسیه به ارث مانده است شامل 7741 كلاهك اتمی است كه جمعا معادل 6618 میلیون تن تی.ان.تی قدرت تخریب دارد.جنگ افزارهای اتمی همین دو كشور كافی است برای نابودی هر انسان معادل 2000 كیلو گرم تی.ان.تی اختصاص دهند ،ترسناك تر از آن كشور هایی است كه بطور فزاینده به تكنولوژی ساخت این سلاح ها دست می یابند و تعداد آنها از پنج كشور آمریكا ? چین ? فرانسه ? روسیه و انگلستان اكنون به هشت و با در نظر گرفتن شواهدی به 9 كشور رسیده است كه شامل هند ? پاكستان ? اسرائیل و نهایتا كره شمالی است .
كوفی عنان در مراسمی كه به مناسبت سالروز بمباران اتمی هیروشیما بر پا شده بود گفت :
جهان از زمان بمباران هیروشیما پیشرفت چندانی در راه جلوگیری از گسترش جنگ افزارهای هسته ای نكرده است و امروز همه ما " هیبا كوشا " هستیم ( هیبا كوشا در زبان ژاپنی به معنای جان به در بردگان بمبارارن اتمی است )

تبعات انفجار یك بمب اتمی
 

اثرات انفجار یك بمب اتمی از نوع شكافت هسته ای را می توان به چهار دسته تقسیم بندی كرد
1) موج انفجار
2) تابش گرمایی
3) تابش هسته ای مستقیم
4) تابش هسته ای غیر مستقیم
*****************************

1) موج انفجار :
 

این اثر از انفجار بمب هسته ای موجب افزایش ناگهانی فشار هوا و سپس كاهش آن می شود كه در فاصله هزار متری از محل انفجار مقدار فشار هوا به 20000 تن می رسد این فشار می تواند ساختمان های مستحكم آجری را ویران سازد و با فاصله گرفتن از محل انفجار تا شعاع دو كیلومتری ساختمان های با استحكام كمتر در اثر این موج انفجار تخریب می شوند و قطعات به جا مانده را با سرعت چند صد كیلو متر در ساعت به اطراف پرتاب می كند.

2) تابش گرمایی:
 

در فاصله دو كیلو متری از محل انفجار شدت تابش گرمایی معادل انفجار 20000 تن تی.ان.تی است كه در زمان كمتر از دو ثانیه فاصله دو كیلو متری از محل انفجار را طی می كند و موجب آتش سوزی های شدید در ساختمان های اطراف می شود همین اثر از انفجار بمب اتمی پدیده ای به نام طوفان آتش را ایجاد می كند كه در آن گرمای آتش بادهایی سوزان با سرعت 80 تا 160 كیلو متر در ساعت را بوجود می آورد.
انفجار بمب اتمی در هیروشیما موج گرمایی ایجاد كرد كه حرارت آن به 4000 درجه سانتی گراد رسید و ناحیه ای به شعاع 5/4 كیلو متر را فراگرفت بمب اتمی هیروشیما كه پسرك كوچك یا پسر كوچولو لقب داشت از نوع طرح تفنگی بود ،در این بمب مقدار 10 كیلو گرم اورانیوم 235 خالص (به شدت غنی شده) به كار گرفته شد،
هیروشیما بعد از انفجار
كه تاثیرات ویران ساز آن تنها ناشی از شكافت 10 درصد از اورانیوم آن بود یعنی تنها یك كیلو گرم از ده كیلو گرم اورانیوم غنی شده شده در این بمب قبل از خارج شدن توده اورانیوم از حالت ابر بحرانی با انجام واكنش زنجیره ای شكافت اتم هایش دچار واپاشی شد و 9 كیلو گرم اورانیوم دیگر در تولید انرژی این انفجار شركت نكرد.

3) تابش هسته ای مستقیم :
 

این اثر كه ناشی از نوترون ها و پرتوهای گاما است در فاصله یك كیلو متری از انفجار بمب هسته ای سوختگی های كشنده ایجاد می كند كه بلافاصله باعث مرگ افرادی می شود كه در تماس مستقم با پرتوهای گاما و بارش نوترون ها ی پراكنده شده حاصل از انفجار قرار می گیرند و افرادی كه در فاصله دورتر قرار دارند با دریافت دوز كمتر از این تابش های مضر دچار سرطان خون و سرطان استخوان و نقص های ژنتیكی می شوند .

4) تابش های هسته ای غیر مستقیم :
 

این اثر از انفجار بمب های هسته ای نوع شكافتی از واپاشی محصولات رادیواكتیو شكافت حاصل می شوند در این اثر محصولات رادیو اكتیو با عمر طولانی شكافت تبخیر شده و به صورت بارش های رادیواكتیو به روی زمین می ریزند ممكن است جمعیت هایی كه دهها یا صد ها كیلو متر دورتر از محل انفجار واقع هستندتحت تاثیر این بارش ها قرار گیرند و دچار صدمات جبران ناپذیری شوند كه شایع ترین آنها سرطان استخوان است.
دومی كه در روز 9 اوت 1945 ناكازاكی را ویران ساخت از نوع بمب انفجار داخلی بود ، در این طرح از بمب اتمی ماده شكافت پذیر بر خلاف طرح تفنگی كه اورانیوم235 است پلوتونیوم 239 می باشد ، در این نوع بمب هسته ای انفجار ماده منفجره معمولی باعث تراكم قلب پلوتونیوم 239 شده و آن را به حالت ابر بحرانی كه در آن واكنش مرگبار زنجیره ای شكافت آغاز می شود می رساند . یك چكاننده در مركز كره نوترون های لازم رابرای شروع واكنش زنجیره ای تامین می كند.
هرچه بمب شكافتی در فاصله بیشتری از سطح زمین منفجر شود اثرات زیانبار ناشی از ایجاد موج انفجار و گوی آتشین آن افزایش می یابد و تخریب در سطح وسیع تری رخ می دهد اما اگر انفجار در فاصله كمتر از سطح زمین روی دهد قدرت تخریب در یك نقطه متمركز شده و آن مكان ویژه را با حداكثر توان ویران می سازد .از این نوع انفجار ها در نابود ساختن انبارها و تاسیسات زیر زمینی استفاده می شود.
گذشته از این نسل دوم بمب های كشتار جمعی با نام سلاح های گرما هسته ای یا بمب های همجوشی كه تنها در اختیار كشورهای آمریكا و روسیه می باشد از قدرت تخریبی معادل 1000 برابر بمب های شكافتی برخوردار است . در جهانی كه هنوز میلیون ها نفر در فقر و گرسنگی به سر می برند و كودكانی كه در اقصا نقاط جهان از سوء تغذیه و بیماری جان می سپارند .

با زمانده انفجار اتمی ژاپن
 

در جهانی كه شرایط بد آب و هوایی روز به روز زندگی را بر این كره خاكی سخت و سخت تر می كند هستند كشورهایی كه با هزینه های چند میلیارد دلاری اقدام به ساخت سلاح های كشتار جمعی و یا توسعه انبارهای استراتژیك خود می كنند ،و این در برهه ای از تاریخ بشر اتفاق می افتد كه داعیه "حقوق بشر" گوش همگان را كر كرده است به امید روزی كه جهانی عاری از هرگونه سلاح كشتار جمعی داشته باشیم


طبقه بندی: دانستنیها،
[ دوشنبه 1 اسفند 1390 ] [ 11:20 ق.ظ ] [ مهدی رعنایی ]
.: Weblog Themes By SibTheme :.

درباره وبلاگ


وبلاگ شخصی مهدی رعنائی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب