تبلیغات
وبلاگ شخصی مهدی رعنایی - خودرو

انتخاب بین اسپرتهای بنز و بی ام و

mercedes-benz c63 amg and bmw m3

پیتزا بیشتر دوست دارید یا چلو کباب کوبیده؟ مادرتونو بیشتر دوست دارید یا پدرتونو؟ از خطاهای داوری که باعث حذف علی مظاهری شد، بیشتر بدتون میاد یا خطا هایی که باعث باخت ناجوانمردانه سعید عبد ولی در کشتی شد؟ بنز بهتره یا بی ام و؟

mercedes-benz c63 amg and bmw m3

Mercedes-benz c63 amg and BMW m3

اینا سوالاتی هستند که هر دفعه می‌خواستیم بهش جواب بدیم، از سرمون دود بلند میشد. اگه به تیتر مقاله نگاه کنید می‌فهمید که ما قصد داریم به سوال آخر از سوالات بالا جواب بدیم و معلومه که من و شما نمی تونیم جوابی واسه این سوال پیدا کنیم واسه همین من رفتم از مجلات معتبر جهان که کارشون جواب دادن به این سوالات ( تو حوزه ماشین ) هستش اطلاعاتی پیدا کردم تا هم من هم شما یه چیزی از این خارجیا یاد بگیریم. ما تو این مقاله بهترین محصولات بنز با بی ام و رو باهم مقایسه می‌کنیم و در آخر با جمع بندی مطالب به سوال بالا جواب می دیم . اولین مقایسه بین benz C63 AMG و bmw M3 هستش.

2012-mercedes-benz-c63-amg-coupe-and-bmw-m3-coupe-rear

BMW m3 vs Benz c63

2012-mercedes-benz-c63-amg-coupe-vs-bmw-m3-coupe

BMW m3 vs Benz c63

BMW m3 vs Benz c63

BMW m3 vs Benz c63

تا دو هفته دیگه اگه شما دلتون نخواد 206 بخرید با همون پول می تونید یا m3 بخرید یا c63 ( بخاطر گرونیه روز افزون ماشین های داخلی ) پس خیلی مهمه که کدومشون بهترن. اول از اطلاعاتی که رو کاغذ داریم شروع میکنیم. موتوره بنز 6.2 لیتریه هشت سیلندر هستش که 481 اسب بخار قدرت داره و گشتاوری برابر 657 نیوتون بر متر تولید میکنه ولی m3 موتورش 4 لیتریه وی هشت هستش که 418 اسب بخار قدرت داره یعنی 63 تا از بنز کمتر! گشتاورش هم 437 نیوتون بر متر هست. پس یعنی رو کاغذ m3 کنار c63 مثل گاری پیش بوگاتی هستش، به عبارت دیگر m3 مزخرفه. اما اینها همه اطلاعات کاغذی هستش و اگه ماشین باز باشید میدونید که کاغذ حاوی اطلاعات ماشینو فقط باید داد به گوسفند تا بخوره!

bmw m3 engine

bmw m3 engine

bmw m3 coupe instrument cluster

bmw m3 cluster

2012 bmw m3 coupe interior

bmw m3 interior

اما در رانندگی اوضاع فرق داره. بنز یه مشکله بزرگ داره و اونم وزنه 1778 کیلویی شه که همین باعث شده تو پیچ ها چسبندگیه لازمو نداشته باشه همچنین فرمون ماشین کاملا در اختیار راننده نیست. جعبه دندش هم تمام اوتوماته که از لحاظ مصرف سوخت و اینا خیلی خوبه ولی زیاد تو پیست بلد نیست به موقع معکوس بده اما m3 دندش دستیه و کاملاً راحت و مسابقه ای هستش تازه وزنش هم 200 کیلو از بنز سبک تره که باعث شده هندلینگ بهتری داشته باشه. m3 یه ماشین دو شخصیته هستش وقتی که بهش فشار نیارید کاملا رامه و مثل یه شیر سیر میمونه ولی وقتی گشنهٔ سرعت بشه دیگه نمیشه رامش کرد و کاملاً هیولا میشه و در آخر به عنوان افطار c63 رو میخوره! در کل مجله car and driver با توجه به وضع m3 در پیست اونو برنده مسابقه اعلام کرده ولی نگفته که اگه تو ایران زندگی میکنید و چون تنها پیستی که میتونید برید، آزادیه که بیشتر به درد مسابقه اسب سواری میخوره تا مسابقه ماشین، بهتره همون بنز رو بخرید چون شهری تر – با امکانات تر – قشنگ تر – و خوش صدا تر هستش و بی ام و فقط تو پیست بهتره. خوب حالا من بخاطر اینکه مقاله از نظر علمی بالا باشه نتیجه این مبارزه رو بر اساس نتیجه مجله c&d اعلام میکنم پس تا اینجا یک هیچ به نفع بی ام و. ولی اگه به من پولشو بدن صددرصد c63 رو میخرم.

mercedes-benz c63 amg coupe 6.2 liter v8 engine

Mercedes-Benz c63 amg engine

mercedes-benz c63 amg interior

Mercedes-Benz c63 amg engine

mercedes-benz c63 amg steering wheel

mercedes-benz c63 amg steering

حالا میرسیم به کلاس بعدیه این رقابت یعنی رقابت بین سدان های نیمه لوکس. این مدل از ماشینا برای کسانی هستند که واقعا یه ماشین میخوان نه یه اسباب بازی دو در که فقط برای پز دادن ساخته شده. این آدما با ماشینشون میخوان برن مسافرت یا باهاش بچه هاشونو ببرن مدرسه و اونا میخوان ماشینشون امکانات فراوانیو براشون فراهم کنه در عین حال اگه خواستن با بچه سوسول هایی که با پول باباشون ماشین دو در خریدن کورس بذارن، یه وقت پیششون کم نیارن. من خودم عاشق این مدل از ماشینام.

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

2012 mercedes-benz e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

بنز و بی ام و تو این سبک از ماشینا E63 و M5 را رو کردن که جفتشون از بهترین ماشینای این مدل از اتوموبیل های جهانن.
از M5 شروع میکنیم. اگه شما عاشق BMW هستید قطعا وقتی که سوار این ماشین بشید ده دفعه سکته میکنید چون BMW تو این ماشین هرچی میتونسته رو کرده مثل سیستم کنترل اتوماتیک دما – چراغ های قابل انطباق با فرمان – سیستم شناسایی عابران و کلی سیستم های پیچیدهٔ دیگر. تازه موتور این ماشین جزء قویترین موتور های BMW هستش که دارای 2 توربو هست و تعداد اسب بخارش به 560 تا میرسه که همین مقدار برای نابود کردن E63 بسه. رانندگی این ماشین به سه قسمت سدان ( برای جاده ) اسپرت ( برای جاده با یه لیوان ادرنالین ) و اسپرت پلاس ( برای جاده با یه تانکر ادرنالین ) تقسیم میشه همچنین روی فرمان این ماشین یه دکمه به نام mdrive گذاشته شده که کارش اینه که آنقدر بهتون هیجان میده تا بمرید در واقع باعث مرگ تراژدی شما در BMW میشه. من یکی که حاضرم تو BMW بمریم تا تو یه اتاق عمل در حالی که یه لولهٔ اکسیژن تو دماغم باشه. کاره این دکمه اینه که تنظیمات قبلیو غیر فعال میکنه و تنظیماتیو به شما میده که کارشناسان M قبولش دارن. اما بنز، موتور بنز 520 اسب بخاره یعنی از BMW ضعیف تره توی مجله c&d هم گفته شده پدال های سفت و اعصاب خورد کنی هم داره همچنین شتاب کمتری هم داره ولی بذارید راحتتون کنم برنده این دیدار همین E63 هستش!

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs mercedes e63 amg

bmw m5 vs benz E63

bmw m5 vs mercedes e63 amg

چون تنها عیبه این ماشین فقط پدال هاشه همین. من اگه گفتم شتابش نسبت به BMW کم تره منظورم این نیست که شتابش بده یا اگه گفتم ضعیف تره منظورم این نیست که یه پا پرایده. مثلا کشتی گیر آذربایجانی وقتی از حمید سوریان تو فینال میبازه معنی نمیده که کشتی گیره ضعیفیه. همانطور که گفتم، تنها ایراده بنز فقط پدال هاشه ولی اشکالات BMW عبارتند از:
1- خلاصه کاره M تقویته سیستمه فرمان، تعلیق و ترمزه ولی تو این ماشین بجای اینکه به اینا بچسبه رفته سراغ نوع چرم صندلیها یا جنس دکمه های داخل کابین یا تقویت سیستم صوتی که این سهلنگاری ها باعث شده سواریه ماشین کیفیت خوبی نداشته باشه
2- کمک فنرها در حالت سدان کاملا مزخرف هستند و از اول تا آخر رانندگی احساس میکنید که روی چهل تا موبایل در حال ویبره نشستید
3- در حالت اسپرت پلاس یکم احساس سنگینی میکنید
4- جلوش یکم زیادی گنده اس و …

2013 bmw m5 interior

bmw m5 interior

bmw m5 electronic shift lever

bmw m5 shifter

bmw m5 twin turbocharged 4.4 liter v8 engine

bmw m5 engine

پس ما هم مثل مجله c&d برنده را E63 انتخاب میکنیم پس نتیجه رقابت تا اینجا یک – یک مساوی میشه اما اگه فکر میکنید بهترین ماشین تو این سبک بنزه سخت در اشتباهید چون تا وقتی که مدل s6 ارباب حلقه ها ( Audi ) هستش دیگه بنز و بی ام و حق ندارند شاخ و شونه بکشن!

2012 mercedes-benz e63 amg interior

Benz e63 amg interior

mercedes-benz e63 amg center console

Benz e63 amg console

mercedes benz twin turbocharged 5.5 liter v8 engine

Benz e63 amg engine

رسیدیم به مهم ترین قسمت مقایسه که در واقع آبروی بنز و بی ام و به همین مقایسه بستگی داره. مقایسه بین سریع ترین ماشینای این مقاله که SL63 و M6 جدید هستند.

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG interior

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG

BMW M6 Cabrio and Mercedes SL 63 AMG

برخلاف ماشینای دیگهٔ این دو شرکت که فقط برای کم کردن روی هم ساخته شدند، این دو مدل اصلا برای رقابت با همدیگه ساخته نشدند مثلا حریفای اصلی sl 63 فراری 458 و آستون مارتین ونتیج 2012 و حریفای m6 جگوار xkr و مازراتی گرن توریسمو هستش. اما چون هر دو طرف یقین دارن که از همدیگه بهترند پس پای این دو ماشین به این مقاله باز میشه. تا اینجای کار الان همتون فکر میکنید که چون رقیب بنز فراریه و رقیب BMW جگواره، پس بنز بهتره ولی باید بهتون بگم هنوز برای قضاوت بین این دو تا زوده بهتره رقیبای اینارو بیخیال بشید و به بقیه مقاله دقت کنید. اینا جفتشون دارای یه موتور v8 که شامل دو تا توربوشارژره هستند اما ماله بی ام و 560 اسب بخاره و ماله بنز 530 اسب بخار. در عوض بنز گشتاور بیشتری داره ( 600 نیوتون بر متر در برابر 500 ). این جا کسایی که عشق قدرت هستند از کسایی که طرفدار گشتاورند جدا میشند. من که خودم گشتاورو ترجیح میدم. ولی باز نباید گفت که موتور بنز از بی ام و بهتره چون BMW هم 30 اسب بخار بیشتر داره که نسبتا خیلی زیاده، طوری هستش که بشه تفاوتشو در هنگام رانندگی احساس کرد. در مورد سیستم های این دو زیاد نباید حرف زد چون تقریبا چیزی کم ندارند. مثلا BMW سیستمی داره که میتونید بر اساس سلیقتون کمک فنرها و فرمان رو تنظیم کنید. همچنین بنز هم بیکار ننشسته و برای تمام چیز های کوچیک ماشین، سیستم پیشرفته ای قرار داده مثلا برف پاک کن ها! این وسیله های به ظاهر کم اهمیت که ممکنه روزی برسه که نسلشون در ماشینای داخلی منقرض بشه، در sl63 یه حسگری توشون گذاشتن که مقدار آب خروجی از اونا و دمای آب رو بر اساس شرایط محیط تنظیم میکنه و اگه مثلا یه چوب کوچیک موقع رانندگی به شیشه گیر کنه برف پاک کن ها مثل جاروبرقی چوبرو میکشن.

Mercedes-Benz SL63 AMG Console

Mercedes-Benz SL63 AMG Console

AMG SL63

Mercedes-Benz SL63 AMG Dashboard

Mercedes-Benz SL63 AMG Engine

Mercedes-Benz SL63 AMG Engine

Mercedes-Benz SL63 AMG

Mercedes-Benz SL63 AMG

Mercedes-Benz SL63 AMG

Mercedes-Benz SL63 AMG

Mercedes-Benz SL63 AMG

Mercedes-Benz SL63 AMG

پس هنوز این دو ماشین مساویند. sl63 و m6 مثل پراید نسیم و پراید صبا میمونند واقعا سخته که بشه بینشون یه فرق بزرگ پیدا کرد. ولی قیافشون. چیزی که نمیشه در مورد BMW منکرش شد زیبایی بیش از حد m6 هستش که نادر فقیه زاده طراحیش کرده و دوباره چیزی که نمیشه در مورد بنز منکرش شد تعداد فراوان کهیری هستش که بعد از دیدن sl63 روی صورت شما بوجود میاد که یه طراح غیر ایرانی طراحیش کرده. پس اینجاست که BMW جلو میفته اما نه بخاطر قیافش، به خاطر اینکه یه ایرانی طراحیش کرده. در مورد طراحی داخلی، بنز اومده تریپ لوکس بسته یعنی از چرم بیشتر و ساعت آنالوگ و فضای بیشتر استفاده کرده ولی BMW برخلاف بنز اومده اسپرت طراحیش کرده مثلا اومده از فیبر کربن بیشتر و رنگ های تیره تر استفاده کرده اما کدومش بهتره؟ با توجه به اینکه این ماشینا دو در و کوپه هستند پس قطعا یه آدم 40 ساله نمیاد بخردشون بلکه جوون ها میان. تا اونجا که من میدونم بیشتر جوونا طراحیه اسپرت رو ترجیح میدند مگر اینکه ایرانی باشند و طراحیه پلاستیک بازیافتیو ترجیح بدند ( عقیده مدیران اتومبیل سازی ایرانی )

BMW M6 2012 wheel

BMW M6 2012

BMW M6 2012

BMW M6 2012

BMW 2012 F12 M6 side

BMW M6 2012

BMW M6 2012 interior

BMW M6 2012

BMW M6 2012 rear

BMW M6 2012

BMW M6 2012

BMW M6 2012

پس کلن BMW از همه لحاظ تو طراحی سر تره. و اما قیمت. قیمت m6 صد و ده هزار دلار تعیین شده ولی بنز 145 هزار تاست. خوب پس ما m6 رو با توجه به قیمت کمترش و قیافه بهترش برنده اعلام میکنیم ( اما بهتون بگم که تا حالا در هیچ جا این دو تارو باهم تست نکردن و ممکنه همان جور که m3 بنزه c63 رو برد sl63 هم m6 رو ببره ) پس تا اینجا 2-1 به نفع BMW

رسیدیم به شاسی بلندها ( X6M vs ML63 ). با توجه به اینکه BMW دو و یک جلو هستش اگه x6 بتونه پیروز بشه دیگه این مقاله به پایان میرسه و BMW برنده میشه اما اگه ML63 ببره کار به یه مقایسهٔ دیگر پیش میکشه( دقیقا مثل امتیاز دهی تنیس میمونه )

Mercedes-Benz ML63 2012

Mercedes-Benz ML63

Mercedes-Benz ML63 2012

Mercedes-Benz ML63

Mercedes-Benz ML63 2012

Mercedes-Benz ML63

یکی از مهم ترین ایرادات ML 63 که از قیافش هم معلومه، وزن دو و نیم تنیشه که دقیقا اندازه وزن یه پرایده که پنج تا گاو توش نشستند! خوشبختانه بنز این موضوع رو فهمیده و برای رفع اون از موتور 5/5 لیتریه هشت سیلندر استفاده کرده که این موتور باعث شده 518 تا اسب بخار این پرایده حامل پنج تا گاو رو حرکت بدن که واقعا خوب وعالیه. علاوه بر این اگه یکی از گاوها حوس کنه که پاشو بذاره رو گاز بعد 4.8 ثانیه، پراید به سرعت 100 کیلومتر در ساعت میرسه و اگه همینجور ادامه بده سرعتش به 250 کیلومتر در ساعت میرسه که تو این سرعت با این شتاب تمام سرنشینان ماشین پوستشون از تنشون جدا میشه و میریزه رو صندلیشون. عاقبت پنج تا گاو ما هم همین شد و پوستشون به صورت چرم طبیعی در تمام کابین قرار داده شده و خیلی سخته که جایی رو از جنس غیر چرم در ml63 پیدا کنیم. همچنین ml 63 به لطف مهندسان AMG دارای 4 تا اگزوزه که باعث این شدند که ml 63 مدال طلا را در ماده صدا در بین شاسی بلندها کسب کنه.

Mercedes-Benz ML63 2012 dashboard

Mercedes-Benz ML63 2012 dashboard

اما x6. موتور تمام آلومینیومی x6 یک لیتر از موتور ml کوچیکتره ولی در عوض قدرتش 555 اسب بخاره. این ماشین فقط یک ثانیه زودتر از ml63 به صد کیلومتر در ساعت میرسه. در کل موتورش بهتر از موتور ml هست و در سال 2009 بهترین موتور سال شد. چیزی که x6 توش خیلی خوبه، هندلینگشه و تو این مورد هم از بنز خیلی بهتره. این دو ماشین تقریبا امکاناته یکسانی رو به صاحباشون میدن ولی از نظر سیستم کاملا باهم متفاوتند. مثلا سیستم های x6 خلاصه شدن به اینکه قدرتو و سرعته ماشینو افزایش بدن ولی سیستم های ml63 بیشتر چیز هایی رو فراهم میکنند که شما از یه suv میخواید مثل سیستم های پیچیدهٔ کمک فنر برای افرود مثلا اگه یه جای ناهموار برید، ماشین درعرض پنج صدم ثانیه تصمیم میگیره که کمک ها بر چه اساسی کار کنند یا سیستم هایی برای ایمنی زیاد. برای همینه که اگه تو ml63 بشینید احساس امنیت زیاد و راحتی میکنید، چیزی که واقعا از یه شاسی بلند میخواید ولی اگه تو x6 بشینید البته اگه توش جا بشید ( اشاره به فضای کم اطاق ) احساس میکنید تو یه کوپه دو در نشستید و اگه بخواید باهاش افرود کنید حداکثر شیبی که بخواید ازش برید بالا، شیبه دست انداز های تو خیابونه. فراموش نکنید x6 یه SUV هستش نه یه کوپه دو در که فقط موتورش قوی باشه و همانطور که میدونید یه SUV باید علاوه بر قدرت، امنیت، افرود، مصرف کم و سواری بسیار راحت داشته باشه چیز هایی که x6 ندارتشون. x6 مثل یه وزنه برداری هستش که بجای اینکه تمرین کنه که وزنه بلند کنه رفته تمرین بدنسازی کرده و الکی هیکل درست کرده. خوب اگه میخواست هیکل درست کنه بهتر بود میرفت بدنساز میشد نه وزنه بردار! مجله c&d هم همین عقیده رو داره و معتقده که رقبای ml63 مریخ نورد و پورشه کاین توربو هستند نه x6. پس رقابت دو دو مساوی میشه و باید یک مقایسهٔ دیگه رو تحمل کنید.

BMW X6M 2012

BMW X6M 2012

BMW X6M interior

BMW X6M

BMW X6M 2012

BMW X6M 2012

این آخرین مقایسهٔ این مقالست و سرنوشت مقاله هم به همین مقایسه ربط داره. من تصمیم گرفتم که آخرین مقایسه بین سلطان های بنز و بی ام و باشه یعنی بین s500 و 750i که اگه پولشونو داشته باشید به راحتی میتونید در ایران بخریدشون.

Mercedes-Benz S500 BlueEFFICIENCY

Mercedes-Benz S500

Mercedes-Benz S500 2012

Mercedes-Benz S500

2012 Mercedes-Benz S-Class

Mercedes-Benz S500

Mercedes-Benz S-Class Dashboard

2012 Mercedes-Benz S-Class

Mercedes-Benz S-Class Interior

2012 Mercedes-Benz S-Class

2012 Mercedes-Benz S-Class

2012 Mercedes-Benz S-Class

مدل s دارای قیافه لوکس تر و کلاسیک تر هستش ولی 750 دارای قیافه معمولی هستش ( اگه آدم بکشم عذاب وجدانه کمتری میگیرم تا اینکه بگم 750 از s قشنگ تره ) داخلش هم همینطور. ولی اصل کار موتوره نه قیافه ( نظر مشتریان معمولا سن بالای این ماشین ها ) که در این مورد 750 از بنز جلو میفته چون موتورش 20 اسب بخار از s قوی تره( 387 در برابر 407 اسب بخار ) و همچنین شتاب 750 از s بالاتره. همانطور که s500 از لحاظ قیافه آبروی 750 رو برد، 750 هم از لحاظ قدرت و موتور آبروی بنزو ریخت تو باکه بنزینش تا بسوزونتش. از لحاظ امکانات یکم بنز جلوتره البته خیلی کم. در حد اینکه رو صندوقش دو تا دوربین بیشتر داره. دیگه این دو ماشین تو همه چیز مثل همند.از قدیم همیشه تا کلمه ماشین لوکس گفته میشد ما یاده کلاس s میفتادیم و هنوز هم همینطوره و با توجه به همین ( اعتبار کلاس s ) ما برنده رو s اعلام میکنیم.

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

اوه اوه اوه. این سه واژه اولین کلماتی هستند که من بعد از دیدن اختلاف قیمت این دو ماشین به زبون اوردم. 750: چهارصد میلیون و s500 : پونصدو بیست میلیون! یعنی بنز فقط بخاطر اسم و رسمش 120 تومن گرون تره با اینکه ضعیف تره! نظرم در مورد برنده عوض شد، برنده بدون شک 750 هستش و بذارید این جوری بگم: اگه شما عاشق بی چون چرای بنز هستید و حاضرید 120 میلیون اضافه بدید فقط بخاطر مارک بنز، برید s500 بخرید.

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

BMW 7-Series 750i

و در اینجاست که مقاله به پایان میرسه و BMW با نتیجهٔ 3-2 مرسدس بنزو میبره پس اگه یه نفر ازتون پرسید بنز بهتره یا بی ام و بگید از نظر مقایسه محصولاته هم سبک، بی ام و بهتره ولی درکل این بنزه که بهتره چون محصولاتی مثل sls یا slr یا sl65 داره که اصلا BMW محصولی برای رقابت با اینا نداره. من خودم طرفدار Audi هستم و طرفداره این دو تا نیستم یعنی دلیلی ندارم که بیخودی از بنز تعریف کنم و هر چی تا حالا گفتم بر اساس دلیلو مدرکه.( اینو برای کسایی که میخوان ازم ایراد بگیرن گفتم )

mercedes-benz clk63 vs bmw m6mercedes-benz clk63 vs bmw

تاریخ : جمعه 25 مرداد 1392 | 01:57 ب.ظ | نویسنده : مهدی رعنایی | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.